Maszyna do szycia – ale jaka? Poznaj modele maszyn!

Maszyna do szycia – ale jaka? Poznaj modele maszyn!

brak ocen

Pragniesz szyć i potrzebujesz maszyny do szycia? Masz do dyspozycji mnóstwo możliwości jeśli chodzi o typy maszyn. Warto zapoznać się ze wszystkimi ich rodzajami i wybrać to, na czym nam zależy. Którąkolwiek wybierzesz, nie zrobi ona wszystkiego, więc może okazać się, że jedna nie wystarczy. Rozpocznij swoją przygodę z szyciem i tworzeniem, a z całą pewnością szybko będziesz czerpać z tego radość!

Stebnówka – Podstawowa maszyna do szycia

Może się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: ma ona jedynie jeden ścieg, prosty. Małą ilość możliwości wynagradza niezawodność, moc oraz wysoka jakość wykonania. To właśnie stebnówkę używa się do szycia skór lub innych grubych, twardych materiałów. Cudownie sprawdza się do szycia torebek i plecaków, można znaleźć taki typ maszyny u szewca, jak też u kaletnika.

Wielofunkcyjna maszyna do szycia

Obecnie jest to najpraktyczniejsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru jest kilka typów ściegów. W zależności od rodzaju taka maszyna może być mechaniczna albo elektroniczna – komputerowa charakteryzująca się tym, że wybór rodzaju, długości i szerokości ściegu ustawia się za pomocą panelu elektronicznego. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł i przycisków, jego zaletą zaś jest z całą pewnością niższa cena. Liczba programów i ściegów jest różna w zależności od modelu, może ich być kilka lub kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających granicę materiału. Jest używana do scalania, wykańczania, a także obszywania tkanin i dzianin. Takie maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery albo pięć nitek, każda z nich przechodzi przez swój osobny chwytacz. To praktyczne uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet jeśli jest ona wyposażona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, zrównujący i ścinający brzegi obszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej zwany renderką

Inaczej nazywany renderką, pozwala na stworzenie ściegu drabinkowego, który pozwala na solidne i efektowne łączenie materiałów, w szczególności dzianin. Można porównać go do overlocka, ale pozwala na przeszywanie materiału nie po brzegu, ale po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Takie wykończenie posiada większość dostępnych w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni i brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka oraz coverlocka, prawdziwa moc! Bardzo dobry sprzęt dla osób szyjących dużo i często, przede wszystkim dzianiny. Taka maszyna często ma również funkcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie zajmuje więcej miejsca niż overlock. Dzięki ogromnym możliwościom doboru ściegów, wyboru różnej liczby nitek oraz igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecięcych spodenek, po atrakcyjne sukienki, aż po bluzy z kapturem o skomplikowanej konstrukcji.

Kieszonkowa maszyna do szycia

To ciekawostka i gadżet, który da się zabrać ze sobą w podróż służbową, albo na urlop, a także zastosować do drobnych napraw. Niestety, bardzo ciężko jest utrzymać prostą linię ściegu, dlatego nie zastąpi ona normalnej maszyny w szyciu rozmaitego rodzaju materiałów.

Hafciarka

Ta maszyna nie jest do szycia, tylko do ozdabiania materiałów – pozwala na wykonanie specjalnych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin i dzianin. Obecnie dostępne są różnego rodzaju hafciarki komputerowe, które umożliwiają stworzenie nieskończenie dużej ilości wzorów z zastosowaniem wielu kolorów nici. Efekt może być niepowtarzalny – ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii