Jak prawidłowo zbierać deszczówkę?

Jak prawidłowo zbierać deszczówkę?

brak ocen

W trakcie obfitych opadów deszczu woda potrafi spływać ulicami i jest to oczywiście naturalne zjawisko. Widząc, że nasz dom, ogród i inne nieruchomości są dobrze zabezpieczone sprawnym systemem odprowadzającym wodę deszczową do kanalizacji deszczowej lub sieci ogólnospławnej, możemy być spokojni. Co jednak możemy zrobić, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać deszczówkę i zapewnić sobie stałe i dodatkowe źródło wody?

Co zrobić, gdy pojawiają się kłopoty z odprowadzeniem wody?

Nieumiejętny montaż rynien wokół domu bądź brak montażu w ogóle, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od wiecznie lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Co więcej, będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie systematycznie zbierają się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w podłoże. Jednak jeśli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Przemyśl, jaki jest sposób na zgromadzenie wody deszczowej!

Gdy posiadamy właściwe zaplecze odprowadzające wodę z dachu oraz wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją umiejętnie gromadzić, by później zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi oraz innych czynności działkowych.

Zainwestuj w oczko wodne!

Odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego bądź stawu, czy mniejszego zbiornika wodnego, gdzie poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by podczas obfitych opadów nie został przepełniony, a także trzeba się upewnić, by był bardzo szczelny. W tym celu wskazane jest zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednakże na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Oczywistym rozwiązaniem do zbierania wody deszczowej jest zbiornik!

Względnie prostym i dość oczywistym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki użyciu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, jakie możemy magazynować w takich zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów i takie, które wymagają zamontowania pod ziemią, gdyż ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które umieszczamy w gruncie, a dzięki specjalnej instalacji możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Jedną z możliwości są drenaże oraz skrzynki rozsączające!

Rozwiązanie, które jest najchętniej wykorzystywane w gromadzeniu oraz odprowadzaniu wody, to skrzynki z tworzywa sztucznego, do których są podłączone sączki, te natomiast stopniowo przepuszczają zmagazynowaną wodę w rozmaite części działki, które sami wybierzemy. Skrzynki są montowane pod ziemią, dlatego nie ma zagrożenia ze strony wizualnej. Podobnie jest z drenażami, które gromadzą i przepuszczają deszczówkę za pomocą dziurawionych rur!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii