Dlaczego ważna jest systematyczna kontrola jamy ustnej u dentysty?

Dlaczego ważna jest systematyczna kontrola jamy ustnej u dentysty?

brak ocen

Kiedy pojawia się ból zęba, jest on bardzo silny i uprzykrza nam życie. Ten stan jednak pojawia się dopiero wtedy, kiedy sytuacja jest poważna. Regularne kontrole u stomatologa powinny być wykonywane raz na pół roku, co całkowicie pozwoli uniknąć dolegliwości bólowych. Leczenie wcześnie wykrytego problemu będzie o wiele krótsze i przyjemniejsze. Nie ma także konieczności, aby stosować środki przeciwbólowe, co jest korzystne dla naszego zdrowia i portfela.

Systematyczny przegląd jamy ustnej 

Raz na 6 miesięcy rekomenduje się wykonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej podstawowego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co owocuje nierzadko istotnymi problemami w leczeniu. Dlatego tak ważne jest, by pilnować terminów kontroli i nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na ujawnienie potencjalnych ubytków, zmian i kłopotów na wczesnym etapie, co pozwoli dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Gdy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej czy dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Rutynowy przegląd stomatologiczny – jak często go wykonywać? 

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Z początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy stosować, by ustrzec się konkretnego kłopotu. Jest to właściwy moment, by wspomnieć dentyście o naszych ewentualnie występujących, nawet sporadycznie, bólach i dolegliwościach.

Później dentysta ocenia nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, analizuje również stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy dentysta zapozna się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest dobry czy też występują jedynie drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj pasty, szczoteczki do zębów lub rodzaj nici dentystycznej do właściwej higieny. W niektórych przypadkach stomatolog może uznać, że odpowiednim jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty czy chirurga zębowego (np. w celu ekstrakcji kłopotliwego zęba).

Zdjęcie rentgenowskie zębów – w czym może pomóc? 

W problemowych przypadkach konieczne jest dokonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by lepiej dostrzec, jak wygląda układ kostny i jak jest usytuowany kłopotliwy ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą widoczne w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Takie badanie pozwala na potencjalne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku budowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być widoczny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe oraz stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również nieodzowne przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Co więcej, stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów jako usługi niezawierające standardowej kontroli jamy ustnej.

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci i kobiet w ciąży

Zwłaszcza ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w wypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o małoletnich, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia 2 roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

W przypadku kobiet warto wybrać się na kontrolę przed ciążą. Dzięki temu w ten wspaniały czas wejdziesz spokojna o stan Twojego uzębienia. Jeśli jednak nie uda Ci się tego zrobić, nic straconego. Warto jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem i dowiedzieć się, czy są jakieś zabiegi do wykonania. Z niektórymi z nich będziesz musiała zaczekać aż do drugiego trymestru ciąży.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Kto lubi chodzić do dentysty. Ja mam aż gęsią skórkę jak sobie pomyśle o tym, że mam iść na wizytę.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii