W obecnej formie, czyli jako sztuki przetrwania, survival jest znany od drugiej połowy XX wieku w związku z rozwojem szkoleń militarnych w czasie wojny w Korei. Żołnierze, którzy znaleźli się na wrogim terytorium, musieli w tej sytuacji wypracować techniki przetrwania. Również spory wkład w działania survivalowe miał generał Stanisław Sosabowski, który zlecił swoim żołnierzom skuteczne przygotowanie się do umiejętności odnalezienia się w każdych trudnych warunkach.
Czym jest survival?
Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka w skrócie polega na umiejętności funkcjonowania w środowisku naturalnym, bez dostępu do podstawowych wygód w postaci bieżącej wody i prądu. Bardzo często osoby mocno zainteresowane survivalem rezygnują z dachu nad głową na rzecz namiotów lub stworzonych własnoręcznie szałasów.
Problemy prawne związane z praktykowaniem szkoły przetrwania w Polsce
Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, czyli Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenie do minimum. Nocowanie i zajmowanie konkretnego terenu było źle odbierane, a nawet uznawane za nielegalne. Jednakże środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki temu przedsięwzięciu szara strefa została mocno ograniczona. Aktualnie w całej Polsce wyznaczone są określone lokalizacje, w których legalnie można ćwiczyć techniki szkoły przetrwania.
Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój odpowiednim miejscem na survival
Osoby zainteresowane wypoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk oraz okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.
Gorzów Wielkopolski i Nadleśnictwo Lubsko dobre na szkołę przetrwania
Jeżeli interesują Cię bardziej tereny nizinne, bardzo dobrym przykładem odpowiedniego wykorzystania przestrzeni do uprawiania survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobra organizacja miejsc parkingowych. Tym szczycą się tamte okolice.
Elbląg i Stegna dla zwolenników morskich klimatów survivalu
Nadzwyczaj atrakcyjną lokalizacją są również okolice Morza Bałtyckiego. Tam także znajdziemy interesujące miejsca do praktykowania survivalu. Najwięcej obszarów znajduje się w okolicach Stegny i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to bardzo popularny kierunek do uprawiania survivalu oraz bushcraftu.
Jak zgłosić chęć nocowania w lesie?
Wszystkie osoby zainteresowane survivalem i bushcraftem mogły bez problemu przebywać na terenach Lasów państwowych. Problem powstał, kiedy zapragnęli oni przebywać w miejscach oddalonych od ludzi i nie w tych wyznaczonych odgórnie, przeznaczonych dla wszystkich. Spotkania i dyskusje z leśnikami zaowocowały wypracowaniem kompromisu. W listopadzie 2019 roku wprowadzono roczny program pilotażowy, który oddaje leśne obszary stowarzyszeniom skupiającym survivalowców i bushcrafterów, pozwalając im spędzić w buszu dwie noce z rzędu, w grupie nieprzekraczającej 4 osoby. Muszą jedynie powiadomić o tym fakcie odpowiednie nadleśnictwo najpóźniej w dniu planowanego biwakowania.
Lista komentarzy
Nadzieja Tomaszewska
Bardzo fajna sprawa. Muszę namówić męża, bo oboje lubimy kontakt z naturą.