Czy dieta wegańska jest odpowiednia dla każdego człowieka?

Czy dieta wegańska jest odpowiednia dla każdego człowieka?

brak ocen

Dieta wegańska opiera się na usunięciu ze swojego żywienia mięsa oraz produktów odzwierzęcych. Ostatni czas pokazał spory wzrost zainteresowania weganizmem. Wiele osób decyduje się na tę dietę ze względów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych. Weganizm ma również przeciwników twierdzących, iż jest on niezdrowy. W tym tekście dowiesz się, jak jest naprawdę.

Co musisz wiedzieć o weganizmie?

Weganizm, czyli dieta wegańska polega na całkowitym wyeliminowaniu mięsa z diety jak również produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak nabiał, jaja oraz dyskusyjny jeszcze miód. Skutkiem tego dieta wegańska opiera się w zasadzie na spożywaniu owoców i warzyw jak również produktów zbożowych oraz roślin strączkowych, w tym fasola, groch, soczewica, ciecierzyca i soja.

Rośliny strączkowe są w diecie wegańskiej fundamentalnym źródłem dostarczania białka do organizmu. Soja jest bezwzględną podstawą weganizmu – jest bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy!

Dieta wegańska – korzyści zdrowotne

Dieta wegańska – oczywiście prawidłowo zbilansowana, może być niezwykle zdrowa i dostarczać następujące korzyści:

  • dużo mniejsze ryzyko występowania choroby niedokrwiennej serca,
  • niski poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie – obniżone ryzyko występowania miażdżycy naczyń krwionośnych,
  • niższe ciśnienie krwi – mniejsze ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego,
  • obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
  • niższy wskaźnik BMI (ograniczenie nadwagi),
  • obniżona zapadalność na choroby nowotworowe,
  • obniżone ryzyko chorób przewlekłych.

Te korzystne efekty wypływają głównie ze zmniejszonego spożycia tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu (obecnych w mięsie i produktach pochodzenia zwięrzęcego) w połączeniu z większym spożyciem warzyw i owoców (ogromne źródło witamin i związków bioaktywnych).

Oprócz tego obserwuje się większą świadomość wegan przy dobieraniu produktów spożywczych, zwracają uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników czy sztucznych aromatów. Także często sięgają po żywność ekologiczną, posiadającą certyfikat BIO. Dieta wegańska jest o wiele lżejsza oraz lekkostrawna, po prostu zdrowsza.

Jakie wady ma dieta wegańska?

Kompletne wyeliminowanie mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, jogurtów oraz wielu innych produktów, nawet miodu, brzmi właściwie niepokojąco dla zdrowia i musi wiązać się z pewnymi deficytami. W szczególności ciężko jest zastąpić pełnowartościowe białko, żelazo oraz witaminę D i B12, którą po prostu trzeba suplementować.

Weganizm potrzebuje pewnej kreatywności oraz przytomnego myślenia o jedzeniu, jednakże na rynku jest coraz więcej artykułów wegańskich, które charakteryzują się wysoką popularnością i pożądaniem wśród kupujących. W związku z tym wiele marketów nieustannie powiększa swoją wegańską propozycję oraz co chwilę na półkach można wyszukać nowe produkty.

Weganizm – jak krok po kroku przejść na tę dietę?

Cierpliwość jest kluczowa przy zmianie diety. Wiele osób nie daje rady utrzymać swoje postanowienia, ponieważ ich samopoczucie ulega znacznemu pogorszeniu. Warto regularnie wykonywać badania, jednak to nie wszystko. Dane produkty należy ograniczać stopniowo, powoli. Organizm przyzwyczajony do spożywania mięsa i nabiału może opierać się przed wegańskimi źródłami składników odżywczych.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Myślę, że ta dieta nie jest dla każdego. Ja sama nie wyobrażam sobie być na takiej.

Oceń:
  • 0
  • 0
Inne artykuły z tej kategorii