Jaki strój w góry latem?

Jaki strój w góry latem?

brak ocen

Wycieczka w góry kojarzy nam się z lekką opalenizną, szybkim marszem, pełnym plecakiem i cudownym słońcem. Jednak nie wszystko tak świetnie wygląda, jeśli nie przygotujemy się do tej wyprawy dobrze. Możemy bowiem doznać poparzenia słonecznego, nabawić się odcisków z powodu źle dobranego obuwia, a także możemy się odwodnić. Poniżej opisujemy elementy garderoby, o które należy zadbać z dużą starannością, aby pobyt w górach latem był przyjemny i bezpieczny!

Załóż czapkę z daszkiem!

Do najważniejszych elementów należy nakrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed intensywniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem czy kapelusze z rondem, które ochronią górną powierzchnię naszego ciała.

Zadbaj o odpowiednią odzież podczas wyprawy w góry!

Następnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej by ubrania były przepuszczające, inaczej oddychające. Podczas gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało z większym natężeniem się poci. Stąd ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie wyziębić ciała przykładowo mokrą koszulką. Wyborne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna oraz dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Częstokroć wraz z latem przybywają bardziej obfite deszcze, dlatego warto spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim stosowne są te z dodatkowym systemem wentylacji, np. w postaci dodatkowych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Odnośnie do wodoszczelności, jest zależna od parametrów pojedynczych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać solidnych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Wskazane jest zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Buty na letnią wyprawę w góry są istotną kwestią!

Porządne buty na szlaki górskie to istotna kwestia. Na ogół większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to natomiast konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt uciążliwe trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie robić różnicę. Oczywiście nie uwzględniamy wszelkiego typu klapek lub lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na nogach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie trasy możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Takie obuwie jest nadzwyczaj wygodne ze względu na właściwe dopasowanie do stopy i wytrzymałe podeszwy. W trakcie chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed zwichnięciami oraz upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle istotna, kiedy kroczymy przez kałuże lub strumyki bądź zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Na wyprawę latem w góry potrzebne będą okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to niezaprzeczalnie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce również z większym natężeniem daje się we znaki. Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które faktycznie są do nas dostosowane i nie będą spadać z nosa w czasie aktywnego marszu.

Podstawowym elementem letniej wyprawy w góry jest plecak!

Aby wychodzić w górskie trasy, należałoby zakupić odpowiedni plecak na jedzenie i picie, a także mapę i kurtkę przeciwdeszczową! Zdarza się tak, że ludzie wychodzą na szlak z reklamówką. Nie jest to dobre rozwiązanie. Na szczęście wiele osób wie, jak ważny jest plecak! Powinien być miękki, aby był wygodny dla pleców. Im dłuższa trasa, tym zaleca się mocniejsze usztywnienie plecaka. Bardzo istotna jest wentylacja, szczególnie w ciepłe dni!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii

Brak artykułów