7 ciekawych lektur szkolnych, które warto znać!

7 ciekawych lektur szkolnych, które warto znać!

brak ocen

Z pewnością każdemu zdarzyło się, czytając lekturę szkolną być bardzo pozytywnie zaskoczonym. To, co początkowo kojarzyło się jedynie z przymusem i przykrym obowiązkiem, niespodziewanie zamienia się w magiczny świat pełen fascynujących zdarzeń. Chociaż samo słowo lektura nacechowane jest pejoratywnym wydźwiękiem, nie wszystkie książki są nudne i nie wszystkie czyta się, przysypiając w fotelu. Przygotowaliśmy zestaw książek obowiązujących w szkole, które są niewątpliwie warte przeczytania. Zatem miłej lektury o lekturach.

Pomysł na prezent dla siedmiolatka 

Cudowna, z dużą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać i zamiłowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to duża przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To bardzo dobry sposób na poznanie życia i twórczości autora „Lokomotywy”, jak i wielu innych, wierszyków dla najmłodszych.

Pomysł na prezent dla ośmiolatka 

Czytający mogą się zdziwić, że tak wspaniała historia jest szkolną lekturą. To bardzo dobrze, że kanon lektur obejmuje współczesne książki polskich autorów, które są atrakcyjne i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do młodych czytelników, uczy spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.

Idealny prezent dla małego mola książkowego 

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie przypowieść o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co ciekawe, książka powstała na podstawie prawdziwej historii. Jest to poruszająca przypowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu, jak również o tęsknocie i szczególnej więzi, która może łączyć człowieka i jego czworonoga.

Książkowy upominek dla dziesięciolatka 

Kolejny kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, niemniej  realnie pokazuje świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe miłości – to wszystko można odnaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym lektura się spodoba mamy super wieści: to jedynie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Jaka jest idealna powieść na wakacje dla dzieci?

Historie z życia Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, oraz jego kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, bądź zabrać tę książkę na wakacje. Mnóstwo dobrego humoru oraz fascynujących przygód szkolnych kolegów, wzbogacone przykładami, jak dzieci postrzegają świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Na pewno jest to lektura, którą czyta się z ogromną radością.

Balladyna Słowackiego jedną z najciekawszych lektur? 

Może nie jest to dobry wybór na wyjątkową lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić perspektywę, żeby się przekonać, że jest to wciągająca książka! Wystarczy przenieść spór Balladyny i Aliny o Kirkora we współczesność – film na podstawie tej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów oraz same postacie mogłyby równie dobrze być przedstawione w stylu greckiej tragedii. Plusem jest forma dramatu, dzięki której lekturę czyta się szybko.

Stowarzyszenie umarłych poetów – film czy książka? 

Jest to niesłychanie poruszająca, piękna i zdecydowanie uniwersalna opowieść o podążaniu własną drogą, nawet wbrew wszystkim. Ekscentryczny nauczyciel angielskiego zaraża swoim entuzjazmem do poezji grupę młodych absolwentów elitarnej uczelni. Robi to jednak w dość specyficzny sposób, który nie jest akceptowany przez władze konserwatywnej placówki. Studenci zaczynają wymykać się z ról, które mają zaplanowane dla nich ich rodzice. Nie jest to mile widziane. Ostatecznie dochodzi do tragedii, w wyniku której genialny pedagog jest wyrzucony ze szkoły. Ta przepełniona pasją historia o niekonwencjonalnym podejściu do edukacji, które jednak jest skuteczne, to niezwykle ważna lektura szkolna, szczególnie że opowiada o szkole i o tym, jak inaczej można nauczać. Lektura powinna być obowiązkowa również dla nauczycieli.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii